Îți oferim GRATUIT Raportul special

37 de Fise de lucru GRATUITE
si usor DE PRINTAT acasa
- gradinita, clasa pregatitoare, clasele I-IV


Da, sunt de acord ca datele mele personale să fie prelucrate în conformitate cu Regulamentul UE 679/2016
RSS

La clasa a III-a, ordinea efectuarii operatiilor este predata pentru a-i ajuta pe elevi sa efectueze calcule corecte. Iata care este ordinea operatiilor care trebuie aplicata:

1. Operatiile in care avem doar adunari si scaderi se rezolva intotdeauna in ordinea in care sunt scrise, de la stanga la dreapta.

2. Operatiile in care avem doar inmultiri si impartiri se rezolva in ordinea in care sunt scrise, de la stanga la dreapta.

3. Inmultirea si impartirea se efectueaza primele, indiferent de ordinea in care apar in exercitiu.

4. Adunarea si scaderea se fac la final, dupa ce s-au efectuat toate inmultirile si impartirile.

5. In cazul in care exista paranteze, operatiile din paranteze se efectueaza primele, inainte de orice alta operatie.

Fisa de lucru Ordinea operatiilor la clasa a III-a

1. Efectuati:

a) 123 x 3 =__

242 x 2 = __

157 x 3 =__

361 x 2 =__

493 x 2 =__

b) 5 x 163 =__

3 x 315 =__

4 x 216 =__

5 x 104 =__

3 x 205 =__

c) 4 x 206 – 3 x 127 =_____

2 x 116 + 3 x 109 =_____

5 x 162 – 2 x 244 =_____

408 x 2 – 3 x 176 =_____

123 x 4 + 172 x 2 =_____

    2. Completati tabelul urmator:

    a170231193162240102266186215227
    ax2
    ax4

    3. Aflati:
    a) suma dintre produsul numerelor 273 si 2 și produsul numerelor 184 si 3.

    b) diferenta dintre produsul numerelor 381 si 2 si produsul numerelor 117 si 5.

    c) dublul numerelor 173; 241; 386.

    d) triplul numerelor 163; 205; 171.

    Fisa de lucru prezentata este extrasa din lucrarea Matematica distractiva pentru clasele III-IV

    Comandati cartea de AICI>>>

    4. Calculati, respectand ordinea efectuarii operatiilor:
    a) 349 + 104 x 3 = _____________________________________
    b) 175 x 4 – 326 x 2 = _____________________________________
    c) 950 – 336 x 2 = _____________________________________
    d) 394 x 2 – 178 x 4 =_____________________________________
    e) 164 x 2 + 315 x 2 =_____________________________________
    f) 426 x 2 – 276 x 3 =____________________

    5. Aflati dublul numerelor naturale de trei cifre diferite ce se pot forma cu ajutorul urmatoarelor cifre:

    cifre naturale

    6. Aflati suma a trei numere naturale stiind ca:

    a = 127
    b = a x 3
    c = (b – a) + 5

    7. Efectuati inmultirile date, apoi comparati rezultatele folosind semnul de relatie potrivit:

    8. Aflati numarul necunoscut:

    a + 63 x 24 = 2 405

    b – 82 x 17 = 302

    36 x 15 – c = 97

    81 x 27 – d = 1 753

    93 x 12 + e = 3 405

    f + 62 x 13 = 1 200

    9. Un termen al unei adunari este 23, al doilea este de 17 ori mai mare, iar al treilea este egal cu dublul sumei primelor doua numere.
    Aflati suma celor trei numere.

    10. Pentru ornarea bradului de Craciun din orasul Brasov s‐au adus 12 cutii a cate 28 de globuri rosii si 17 cutii a cate 23 de globuri galbene.
    Cate globuri au fost aduse in total?

    *Stiind ca, din totalul globurilor, s‐au folosit 139 globuri rosii si 194 globuri galbene, aflati cate globuri au ramas.

    Descarca Fisa de lucru Ordinea operatiilor la clasa a III-a in format PDF de mai jos:

    Rezolvare Fisa de lucru Ordinea operatiilor la clasa a III-a

    1.a) 369; 484; 471; 722; 986
    b) 815; 945; 864; 520; 615
    c) 4 x 206 – 3 x 127 = 824 – 381 = 443
    2 x 116 + 3 x 109 = 232 + 327 = 559
    5 x 162 – 2 x 244 = 810 – 488 = 322
    408 x 2 – 3 x 176 = 816 – 528 = 288
    123 x 4 + 172 x 2 = 492 + 344 = 836

    2.

    a170231193162240102266186215227
    ax2340462386324480204532372430454
    ax46809247726489604081 064744860908

    3.
    a) 273 x 2 + 184 x 3 = 546 + 552 = 1 098
    b) 381 x 2 – 117 x 5 = 762 – 585 = 177
    c) 173 x 2 = 346; 241 x 2 = 482; 386 x 2 = 772
    d) 163 x 3 = 489; 205 x 3 = 615; 171 x 3 = 513

    Fisa de lucru prezentata este extrasa din lucrarea Matematica distractiva pentru clasele III-IV

    Comandati cartea de AICI>>>

    4.
    a) 349 + 104 x 3 = 349 + 312 = 661
    b) 175 x 4 – 326 x 2 = 700 – 652 = 48
    c) 950 – 336 x 2 = 950 – 672 = 278
    d) 394 x 2 – 178 x 4 = 788 – 712 = 76
    e) 164 x 2 + 315 x 2 = 328 + 630 = 958
    f) 426 x 2 – 276 x 3 = 852 – 828 = 24

    5.Cu ajutorul cifrelor date se pot forma urmatoarele numere naturale: 154; 145; 451; 415; 541; 514.
    Dublul numerelor formate se va afla prin inmultirea fiecarui numar natural cu 2:
    154 x 2 = 308; 145 x 2 = 290; 451 x 2 = 902; 415 x 2 = 830; 541 x 2 = 1 082; 514 x 2 = 1 028.

    6.a = 127; b = 127 x 3 = 381; c = (381 – 127) + 5 = 254 + 5 = 259
    Suma numerelor a + b + c = 127 + 381 + 259 = 767

    7.a) 391 > 322 b) 270 > 225 c) 512 < 817 d) 432 = 432 e) 864 = 864 f) 1 403 < 1 472 g) 1 176 < 1 944 h) 1 215 > 1 053

    8.
    a + 1 512 = 2 405;a = 2 405 – 1 512; a = 893
    b – 1 394 = 302; b = 302 + 1 394; b = 1 696
    540 – c = 97; c = 540 – 97; c = 443
    2 187 – d = 1 753; d = 2 187 – 1 753; d = 434
    1 116 + e = 3 405; e = 3 405 – 1 116; e = 2 289
    f + 806 = 1 200; f = 1 200 – 806; f = 394

    9.T1 = 23; T2 = 23 x 17 = 391; T3 = (23 + 391) x 2 = 414 x 2 = 828
    Suma numerelor T1 + T2 + T3 = 23 + 391 + 828 = 1 242

    10.Globuri roșii: 12 x 28 = 336
    Globuri galbene: 17 x 23 = 391
    În total s‐au adus: 336 + 391 = 727 globuri.
    În total au fost folosite: 139 + 194 = 333 globuri.
    Au rămas nefolosite: 727 – 333 = 394 globuri.

    Citeste si: Fise de lucru la matematica pentru clasa a III-a: Inmultirea si Impartirea

    Sursa foto: Pexels.com